Single

Triatlon – nový hit, nová motivácia

Najmä vďaka Richardovi Vargovi sa určite väčšina z vás dopočula o aktuálne veľmi atraktívnom športe menom triatlon. Je dokonca vysoko pravdepodobné, že niektorí z vašich známych ho aktívne aj robia. Bodaj by nie, veď je to krásny šport, ktorý v sebe spája tri športy v jednom: plávanie, bicykel a beh. Beh je v podstate absolútne prirodzený pohyb pre každého z nás, a kto je aspoň trošku fyzicky zdatný, beh pre neho nie je problém. Bicykel je veľmi atraktívny šport, a vďačíme jeho vzostupu druhému, skvelému slovenskému športovcovi menom Peter Sagan. A posledným športom je plávanie, z ktorého má viacero ľudí obavy, lebo je technicky viac náročný a v začiatku s ním má veľa ľudí ťažkosti a má z neho obavy. Avšak, ak človek zvládne technické základy, plávanie sa pre neho premení na príjemný šport, pri ktorom vie zapojiť všetky svaly a zároveň aj zregenerovať.

Práve plávaniu sa budem venovať, keďže je to práve ten šport, ktorý chcú mnohí z vás zlepšiť na to, aby sa mohli plnohodnotne zúčastniť aspoň krátkeho triatlonu.

 Pýtate sa ako začať? Dobrá otázka! Chce to trpezlivosť a žiadne naháňanie sa! V začiatkoch si plávanie pýta najmä veľa náplavaných kilometrov, počas ktorých nejde o rýchlosť, ale o techniku, o preciťovanie pohybov a uvedomenie si, že správna technika = zvýšenie rýchlosti a vytrvalosti. Tak ako platí staré známe: „netlač na pílu!“, aj pri plávaní nie je dobré s vodou bojovať silou, nesprávnou technikou. Preto pri každom plaveckom tréningu tých, ktorých cieľom je zúčastniť sa triatlonových pretekov, zdôrazňujem, že nepôjde to hneď samo, chce to čas a niekoľko, na techniku zameraných, naplávaných kilometrov. Práve tie sa vám vrátia v preteku a zostanú vám sily aj na zvyšné dve disciplíny: bicykel a beh!

 Ak ste sa odhodlali zdolať v blízkej dobe triatlonový pretek a máte problém s plávaním, rád vás uvidím na mojich tréningoch, ktoré sú špeciálne zamerané na zvládnutie triatlonových pretekov. Tak šup uterák, okuliare, šľapky do ruksaku a hor sa na bazén! Teším sa na vás.

Foto kredit: pixabay.com