PREČO PRÁVE PLÁVANIE?
Kladiete si otázku: Prečo práve plávanie? Ak áno, prečítajte si pár riadkov o tých pravých dôvodoch

Plávanie zamerané na zvýšenie kondície a vytrvalosti pre zvládnutie triatlonových pretekov.

ZVÝŠ SVOJU KONDÍCIU A ZVLÁDNI PRETEKY V TRIATLONE ALEBO AQUATLONE!

Najmä vďaka Richardovi Vargovi sa určite väčšina z vás dopočula o aktuálne veľmi atraktívnom športe menom triatlon. Je dokonca vysoko pravdepodobné, že niektorí z vašich známych ho aktívne aj robia. Bodaj by nie, veď je to krásny šport, ktorý v sebe spája tri športy v jednom: plávanie, bicykel a beh. Beh je v podstate absolútne prirodzený pohyb pre každého z nás, a kto je aspoň trošku fyzicky zdatný, beh pre neho nie je problém. Bicykel je veľmi atraktívny šport, a vďačíme jeho vzostupu druhému, skvelému slovenskému športovcovi menom Peter Sagan. A posledným športom je plávanie, z ktorého má viacero ľudí obavy, lebo je technicky viac náročný a v začiatku s ním má veľa ľudí ťažkosti a má z neho obavy. Avšak, ak človek zvládne technické základy, plávanie sa pre neho premení na príjemný šport, pri ktorom vie zapojiť všetky svaly a zároveň aj zregenerovať.

Práve plávaniu sa budem venovať, keďže je to práve ten šport, ktorý chcú mnohí z vás zlepšiť na to, aby sa mohli plnohodnotne zúčastniť aspoň krátkeho triatlonu.

 Pýtate sa ako začať? Dobrá otázka! Chce to trpezlivosť a žiadne naháňanie sa! V začiatkoch si plávanie pýta najmä veľa náplavaných kilometrov, počas ktorých nejde o rýchlosť, ale o techniku, o preciťovanie pohybov a uvedomenie si, že správna technika = zvýšenie rýchlosti a vytrvalosti. Tak ako platí staré známe: „netlač na pílu!“, aj pri plávaní nie je dobré s vodou bojovať silou, nesprávnou technikou. Preto pri každom plaveckom tréningu tých, ktorých cieľom je zúčastniť sa triatlonových pretekov, zdôrazňujem, že nepôjde to hneď samo, chce to čas a niekoľko, na techniku zameraných, naplávaných kilometrov. Práve tie sa vám vrátia v preteku a zostanú vám sily aj na zvyšné dve disciplíny: bicykel a beh!

 Ak ste sa odhodlali zdolať v blízkej dobe triatlonový pretek a máte problém s plávaním, rád vás uvidím na mojich tréningoch, ktoré sú špeciálne zamerané na zvládnutie triatlonových pretekov. Tak šup uterák, okuliare, šľapky do ruksaku a hor sa na bazén! Teším sa na vás.

Tento tréning slúži na nadobudnutie väčšej sebaistoty vo vode a zdokonalí každého v plaveckej technike natoľko, že sa už nebudete viac báť vody.

Na tomto tréningu si zlepšíte techniku a začnete používať každý pohyb tak, aby ste preciťovali posun vo vode.

ZLEPŠI SVOJU KONDÍCIU A PLAVECKÚ TECHNIKU!

Najdôležitejším bodom plávania je získavanie kondície počas pohybu, ktorý nezaťažuje váš pohybový aparát. Inými slovami, vaše telo pri tomto pohybe netrpí ako pri iných športoch, ako napríklad pri behu, ktorý zaťažuje kolená a iné kĺby. Keď však chcete získať kondíciu, musíte sa hýbať tak, aby ste zapojili čo najviac svalov. A čím viac svalov zapojíte, tým lepšie pre váš srdcovo-cievny systém. Plávanie patrí preto zaslúžene medzi tie športy, pri ktorých zapájate najviac svalov.

Dôležité je ale povedať aj to B! Na to, aby ste nezaťažovali negatívne svoje telo je potrebné naučiť sa resp. ovládať správnu plaveckú techniku. Preto sme špeciálne, do našej ponuky, zaradili hodiny venované zdokonaľovaniu plaveskej technike. Viac informácií sa dozviete v rozvrhu tréningov: